Co powinno zawierać odwołanie? – pytanie czytelnika

Jeden z czytelników zwrócił się do redakcji z pytaniem, na które postaram się odpowiedzieć w poniższym wpisie. Zadane przez czytelnika pytanie niestety jest nieco ogólne i nie pozwala na udzielenie precyzyjnej odpowiedzi, jednakże może poniższy wpis będzie pewną wskazówką jak skonstruować odwołanie do towarzystwa ubezpieczeniowego. Czytelnik poprosił o odpowiedź na pytanie:

Co powinno zawierać odwołanie w przypadku odmowy
wypłaty odszkodowania z polisy OC sprawcy?

Na tak zadane pytanie nie można udzielić wnikliwej odpowiedzi. Aby dać taką odpowiedź konieczne byłoby poznanie dokumentacji na podstawie której towarzystwo ubezpieczeniowe wydało odmowę, lub chociażby garść informacji o powodach tejże odmowy.

Najprościej rzecz ujmując odwołanie powinno zawierać argumenty, które podważają wydaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe decyzję. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe wydało decyzję odmowną, z całą pewnością wskazało także w treści pisma decyzyjnego, powód takiego stanowiska.

Tak wiec konstruując odwołanie od wydanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe decyzji, należałoby przedstawić stosowne argumenty potwierdzające, że stanowisko ubezpieczyciela jest niewłaściwe, lub że ubezpieczyciel w toku prowadzonej likwidacji szkody nie dopełnił wszystkich czynności niezbędnych do wyjaśnienia sprawy.

Często powodem decyzji odmownej jest brak potwierdzenia okoliczności zdarzenia przez sprawcę, bądź też brak w zgromadzonej dokumentacji notatki informacyjnej z policji. Jeśli jako powód odmowy towarzystwo ubezpieczeniowe podnosi tenże argument, warto ustalić, czy ubezpieczyciel występował do właściwej jednostki policji, bądź sprawcy o stosowne dokumenty. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie otrzymało takich dokumentów warto spróbować samemu je pozyskać i załączyć do odwołania. Policja często, mimo iż nie powinna, wydaje takie notatki samym zainteresowanym. Można również spróbować skontaktować się z samym sprawcą zdarzenia i dopytać, czy rzeczywiście ten nie odpowiedział na pisma towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czasami powodem odmowy, jest niedostarczenie przez samego zainteresowanego dokumentów niezbędnych do likwidacji szkody. Tutaj towarzystwo jako powód odmowy może podawać art.6  KC “Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.“, wtedy wystarczy sprawdzić dokumentację i ustalić jakiego dokumentu nie dostarczyliśmy. Czasami wystarczy załączyć kserokopię Dowodu Rejestracyjnego, jeśli jest to szkoda na pojeździe i zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Jeśli powodem odmowy jest brak ważnego ubezpieczenia w chwili zdarzenia, a nie posiadamy ubezpieczenia dobrowolnego pojazdu, towarzystwo ubezpieczeniowe po dosłaniu naszej zgody winno przesłać dokumentację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Powody odmowy bywają różne, powyższe wskazówki, to tylko kilka z możliwych dróg pozytywnego rozwiązania sprawy. Warto również pamiętać, że zawsze możemy poprosić o pomoc Rzecznika Praw Ubezpieczonych.

Podobne artykuły:

Wpis dodany: czwartek 14 Styczeń 2010 o godzinie: 00:30 w kategorii: Artykuły • tagi: , , . Możesz śledzić wszystkie komentarze w tym poście poprzez kanał RSS 2.0. Jeśli chcesz zostawić komentarz, kliknij tutaj, a tu jest trackback.

Zostaw swój komentarz

Możeszy użyć następujących znaczników XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>